پایگاه علمی تخصصی مهندسی آب
دانلود جزوه - آموزش دروس - آخرین اخبار انجمن مهندسین آب کشور 
قالب وبلاگ
سد کرخه نخستین سد بزرگ با طراحی و اجرای داخلی و نخستین تجربه مدیریت پروژه کلان در صنعت سدسازی بوده است .سد مخزنی و نیروگاه برق آبی کرخه در فاصله 24 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است . در احداث این سد قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، شرکت های وابسته به وزارت نیرو و بیش از 120 شرکت پیمانکاری و هشت شرکت مشاوره ای همکاری داشتند و ساخت آن نقش مهمی در ارتقای سطح دانش فنی و فن آوری صنعت سدسازی ایران داشته است .


معاون برنامه ریزی و هماهنگی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت : درآمد و منفعت سد کرخه ، مسجد سلیمان و کارون 3 با فروش هر کیلو وات ساعت 5 سنت سالانه حدود یک میلیارد دلار است .
مشخصات بدنه سد :
نوع : خاکی با هسته رسی
حجم کل بدنه سد : 32.5 میلیون متر مکعب
تراز تاج سد : 234 متر از سطح دریا
ارتفاع سد لز پی : 127 متر
طول تاج سد : 3030 متر
عرض تاج سد : 12 متر
حداکثر عرض سد در پی : 1100 متر
سیستم انحراف آب سد کرخه شامل یک آبراهه بتنی چهار دهانه ( کالورت ) ، سازه های آبگیر ورودی ، حوضچه آرامش انتهایی ، پیش فراز بند ، فراز بند و نشیب بند می باشد . به منظور نفوذ ناپذیر نمودن پی و جلوگیری از زه آب ، در پی سد دیواره یا غشایی نفوذ ناپذیر اجرا گردیده و به علت هزینه زیاد حفاری و تزریق ناپذیری پی سد کرخه و برای آب بندی مطمئن تر پی ، بجای اجرای پرده آب بند ، از دیوار آب بند با بتن پلاستیک استفاده شده است این دیوار آب بند که با بدنه سد هم محور می باشد ، در زیر پی سد ودر مرکز هسته رسی اجرا شده است .
با درنظر گرفتن پارامتر هائی از قبیل ارتفاع سد ، حجم مخزن ، نوع سد و اهمیت آن در تامین نیازهای کشاورزی تولید انرژی برق آبی ، موقعیت قرارگیری سد نسبت به مناطق مسکونی پایین دست و خسارات اقتصادی و اجتماعی ناشی از شکست سد ، سرریز سد کرخه برای تخلیه مطمئن حداکثر سیلاب محتمل ( P.M.F ) و با در نظر گرفتن ارتفاع آزاد مناسب طراحی گردیده است مشخصات این سرریز به شرح ذیل میباشد :
نوع :  اوجی با شوت دریچه دار
موقعیت : جناح راست بدنه
ظرفیت تخلیه : 18260 متر مکعبدر ثانیه در حالت وقوع سیلاب
ودارای بخش های زیر است : کانال تقرب ، سازه ورودی ، شوت ، حوضچه آرامش

یکی از بزرگترین مزایا ی سد کرخه مهار سیلاب هاست که موجب وارد آمدن خسارت به بخش های مختلف ازجمله به بخش کشاورزی است بر اساس آمار ثبت شده از سال 1334 تا سال 1384 حدود 80 سیلاب بزرگ در حوزه کرخه بوقوع پیوسته است . در زمان بهره برداری از سد عظیم کرخه در طی سالهای 1382 تا 1384 چهار سیلاب در حوزه کرخه اتفاق افتاد که از میان این سیلاب ها ، سیلابهای اسفند ماه 1383 و بهمن ماه 1384 از حجم آورد بیشتری برخوردار می باشد که سد کرخه این سیلاب ها را مهار نمود .


موضوعات مرتبط: مهندسی اب
[ بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20:33 ] [ محمد سالاریان ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اولیـن وبلاگ اختصـاصی مهندس محمد سالاریان
دانشجوی کارشناسی علوم کشاورزی ساری
دانشجوی کارشناسی ارشد فردوسی مشهد
Point: برای دیدن مطالب قبلی به آرشیو مراجعه نمایید.
Point: هر گونه کپی برداری از مطالب این وب سایت تنها با ذکــر منبــع مجــاز می باشد.
این وبلاگ در دوره کارشناسی از سال ورودی87 دانشگاه کشاورزی ومنابع طبیعی ساری ایجاد شده است و اکنون با پایان دوره محتوای آن به وبسایت WWW.PARSIAB انتقال پیدا کرده است
توصیه:به روز و ساعت(تاریخ) ارسال پستهای خبری که در پایین هر پست نوشته شده است توجه کنید.
جهت تماس با مدیر از لینک (تماس با من) استفاده کنید.
امکانات وب